גן הירק

במסגרת העשייה הקולינרית שלי, אני מחפש כל הזמן השראה ועניין, מחפש את החומר שמתדלק אותי ושגורם לי להמשיך להתעניין, להעמיק בכל מיני רבדים שונים של המזון שאנו אוכלים, להבין יותר טוב את הצרכים של הגוף שלי, הנפש שלי ושל המשפחה שלי.

 

אחד הדברים שמשפיעים עליי יותר מכל בשנים האחרונות זה החיבור לאדמה ובמקרה שלי, גן הירק.

 

הגינה בגינתון

 

לפני מספר שנים, כשגרנו עדיין בטל שחר, התנסיתי כמה פעמים בהקמת גינות ירק קטנות ובכל פעם למדתי משהו חדש. הצלחתי לגדל ירק חדש בעודי כושל לחלוטין בירק אחר, אבל גם כשלא הצלחתי, עצם העיסוק באדמה, העבודה הפיזית הזו, המגע באדמה והמשחק בבוץ גרמו לי עונג גדול וככל שהתקדמתי והעמקתי, כך גם גברה סקרנותי.

 

אני לוקח בידי זרע קטנטן, שנראה לרגע כמו גרגר אבק או כמו לכלוך וטומן אותו באדמה או במגש ההנבטה. כעבור מספר ימים מציץ לו נבט קטנטן מהאדמה והוא הולך וגדל מיום ליום ומראה לי את העוצמה האדירה והבלתי נתפסת של הזרע, במפגשו עם האדמה, המים והשמש.

 

growing

 

בכל פעם מחדש זה נדמה כמעשה קסמים. איך יכול להיות שכל צמח שמתחיל מנבט כה קטן ורך, מביא עימו עוצמות כה גדולות, שיאפשרו לו, בהינתן התנאים המתאימים, לגדול ולהפוך לצמח גדול ומפואר, שיפריח פרחים, ולאחר מכן ייתן פרי ויזין אותנו בצורה כה משמעותית?

ממש פלא פלאים!

 

כשעברנו לגינתון (למשק של אריה, אבא של חן, זוגתי האהובה) קיוויתי שאצליח לקחת את הרעיון של גן הירק ולקדם אותו לשלב הבא, שהרי אנחנו גרים ממש בפתחו של שדה שאינו ממש בא לידי שימוש או מימוש וכשכבר כן מגדלים בו משהו, הרי שבדרך כלל תהיה זו אספסת לסוסים. מגדלי האספסת חורשים בפראות, ולאחר מכן אף מרססים ללא הבחנה ונדמה שהאדמה הזו אינה מקבלת את היחס והכבוד שמגיע לה, שכן היא קשה ומיובשת, ומלאה בקוצי קיץ גדולים.

 

חן ואני הסתכלנו סביב וקיווינו שלאט לאט נצליח "להפריח את השממה", לנטוע כמה עצים ולנסות להקיף את ביתנו בירוק חי ומלבלב, בניגוד לקוצני והמיובש...

 

לפני כשנתיים וקצת, בתחילתו של הקיץ עשיתי מעשה: ארגנתי בביתי סדנא שבה אני ועוד כמה אנשים שהתעניינו גם בנושא, נלמד יחד איך להקים גן ירק כהלכתו.

לצורך זה גייסתי את אלכס היקר, שהוא חלק מהצוות של יער המאכל בקדרון (https://www.kidronfoodforest.com/) ויש לו ולשותפו בני, עסק שנקרא "גינה מזינה" (https://www.facebook.com/EdibleTelAviv/) ויחדיו הם מקימים גינות מאכל וכן מעבירים סדנאות ומפיצים את הידע הכה חשוב של הקמת גינות מאכל וטיפוח האדמה. כל עשייתם נובעת מתוך גישה והבנה עמוקה של אמא אדמה על כל רבדיה (ורגביה).

 

השדה שבו נמצא הבית שלנו שימש בעבר - לפני שנים רבות - כשדה פעיל, אך כבר לפחות 15 שנים שלא קורה בו משהו ממשי, שכן החקלאות במושב גינתון כמעט ואינה קיימת יותר ועל כן ביתנו בעצם היה מוקף בקוצים מגודלים וינבוטים עקשניים.

נפגשנו עם אלכס לפגישה מקדימה, הסתכלנו סביב הבית והקשבנו להמלצותיו על היכן כדאי למקם עצי פרי והיכן את גן הירק.

קיבלנו ממנו כמה משימות הכנה לקראת הסדנא: מה צריך לקנות ולהכין ,ואיך כדאי התייחס לאדמה בשבועות שלפני הקמת הגינה.

 

cleaning

 

 

ביום הסדנא עצמו, קמנו נרגשים וחיכינו בכליון עיניים לכל החברים שיבואו להשתתף עימנו בעבודה ובלמידה. הצטרפו אלינו כעשרה חברים ויחד עם אלכס עברנו צעד צעד על כל השלבים שבסופם אדמת הטרשים תהפוך לגן ירק.

התחלנו השכם בבוקר ובצהרי אותו היום, הגינה עמדה מוכנה. היה מאד מרגש לראות ערוגות טריות ושפע של שתילים רכים מסתתרים להם בתוך הקש (המשמש כחיפוי לאדמה).

 

 

working

 

and working

 

 

arugot

 

alex

 

זו הייתה רק תחילת דרכו של גן הירק שלנו ומאז אנו משתדלים להמשיך ולשתול, לזרוע ולטפח, להמשיך ללמוד את עבודת האדמה ואת צרכיה, וממשיכים לאכול מהתנובה הטובה והטרייה שצומחת לה, כאן ממש, לצד הבית שלנו.

 

המסע ממשיך ואני ממשיך לחלום לי, ומקווה שאצליח לממש לפחות חלק מחלומותיי ולהפוך את גן הירק לחלק יותר משמעותי בעשייה שלי, ולהמשיך ללמוד, לזרוע ולקצור עוד ועוד מהשדה שליד הבית.

 

עדו.

 

the garden after

 

the garden after2

 

peas

 

food

 

קישור לוידאו של הגינה מהדף פייסבוק של "גינה מזינה":

https://www.facebook.com/EdibleTelAviv/videos/2147174081964551/

 

הרשמו לניוזלטר שלנו

אנא מלאו את טופס - הרשמו לניוזלטר שלנו

עדו 054-819-1514
קרול 050-307-0355